Hírek
2013. Január 22. 09:20, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu
A multikat segíti az unió
A nyugati nagy cégek érdekeit szolgálja az unió, amikor a multik által gyártott technológiát helyezné előtérbe a magyarországi beruházásoknál. Ezzel a közösségi támogatások ugyan névleg hazánkba érkeznének, de a haszon jelentős részét a nagy nyugat-európai vállalkozások kivinnék az országból.
A gazdaságfejlesztésre szánt uniós pénzek felhasználásában Brüsszel és hazánk érdekei szembekerülhetnek egymással, annak ellenére, hogy mindkét félnek alapvető érdeke a magyar gazdaság lehető leggyorsabb ütemű gyarapodása – mondta a Magyar Nemzetnek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László szerint az EU vezető országainak célja olyan fejlesztések uniós támogatása, amelyek során a multik által gyártott technológiát lehet értékesíteni.
Amennyiben ilyen célokra fordítjuk a kapott uniós forrásokat, akkor a beruházásokon keletkező hasznot kiviszik az országból, pedig annak itthon kellene maradnia. Például amikor az energiafüggőség oldása érdekében a szélerőművek létesítését támogatjuk, akkor külföldi technológiát vásárolunk, ami szintén a profit kiáramlását segíti elő. De az épületenergetikai korszerűsítésnél felhasznált hőszigetelő anyagok döntő része is külföldi eredetű, amivel ugyanez a probléma. Arra lenne szükség a jövőben, hogy hasonló termékeket tudjunk gyártani mi is. Vagyis alaposan át kell gondolni, mire is fordítjuk a gazdaságfejlesztésre fordított összegeket.
Parragh László kiemelte, fontosnak tartaná az egymással összefogó hazai cégeket tömörítő klaszterek fejlesztését is. Vannak olyan iparágak – autógyártás, elektronika, vegyipar – ahol ez önerőből megvalósul, ám azokon a területeken, ahol amúgy is hagyományai vannak a magyar gazdaságnak, akár pályázatokkal is lehetne erősíteni az együttműködést. Így az élelmiszeripar és mezőgazdaság együttműködése során uniós pénzek segíthetnék a beszállítói láncok kiépülését. De a turizmus is olyan terület, ahol a szolgáltatások és tudás korszerűsítésére fordított pénz bőven megtérül.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 10. 15:00, szerda | Belföld
Elemzők: meglepetést hozott a májusi inflációs adat
Meglepetéssel fogadták az MTI-nek nyilatkozó elemzők az infláció májusi lefékeződését a várt gyorsulás helyett.
2026. Június 10. 14:00, szerda | Belföld
Karácsony Gergely: jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni
Jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni - mondta a főpolgármester egy szakmai fórumon, kedden Budapesten.
2026. Június 10. 09:00, szerda | Belföld
Magyar Péter: történelmi jelentőségű törvénycsomagot nyújtottak be az Országgyűlésnek
2026. Június 10. 06:55, szerda | Belföld
OGY - Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot
Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.

