Városlista
2026. március 3, kedd - Kornélia

Hírek

2012. Február 15. 13:38, szerda | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Csöppnyi madár tartja a világrekordot

Csöppnyi madár tartja a világrekordot

Mindössze 25 grammos tömege ellenére a hantmadár tartja a madárvonulás világrekordját: évente mintegy 30 000 kilométert tesz meg – derítették ki német kutatók.

Az eredmény meglepte a szakembereket, hiszen a csöppnyi madár mindezek tetejében többnyire teljesen egyedül teszi meg a hosszú utat Észak-Amerikából Afrikába, nem csapatban, mint például a ludak – magyarázta Heiko Schmaljohann, a kutatást végző Wilhelmshaveni Madárkutató Intézet biológusa a Die Welt című német lap szerint.

Az intézet kutatói Alaszkában és Kanada keleti részén parányi adatrögzítőket szereltek fel néhány hantmadárra (Oenanthe oenanthe), amelyek hónapokon át nyomon követték az állatok éjjeli repülését. A kapott adatok szerint a madarak órákon át képesek 50 km/órás sebességgel haladni, és széliránytól függően egyetlen éjszaka alatt akár 450 kilométert is megtenni – írják a biológusok a Biology Letters című folyóiratban.

Az Alaszkában költő hantmadarak Oroszország északi részén, Ázsián és a Kaszpi-tengeren át jutnak el az Arab-félszigetre, ahol telelőhelyeik találhatóak. A Kanada keleti részéről induló példányok Grönlandot, majd az Atlanti-óceánt szelték át, hogy a Brit-szigeteket érintve eljussanak Afrika nyugati részére. A kutatóknak első ízben sikerült dokumentálniuk a faj Észak-Amerikából Afrikába vezető útját.

A madarak hátára rögzített, GPS-funkciók nélküli miniatűr adatrögzítő a napfelkeltét és a naplementét rögzítette repülés közben. A dél és az éjfél időpontjából a földrajzi hosszúságra, a sötét és világos napszakok hosszából pedig a földrajzi szélességre lehetett következtetni, és kiszámolni a madár adott helyzetét. Az értékeléshez a hantmadarakat újra be kellett fogni – a 46 útnak indított készülékből mindössze négyet sikerült begyűjteni.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 03. 15:00, kedd | Belföld

AM: sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig

Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el.

2026. Március 03. 13:00, kedd | Belföld

Stratégiai jelentőségű nemzetközi megállapodásokat kötött a 4iG

4iG hosszú távra szóló, stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködéseket és keretmegállapodásokat kötött hétfőn Budapesten.

2026. Március 03. 11:00, kedd | Belföld

Barátság kőolajvezeték - Az ukrán elnök reagált az Orbán Viktor által bemutatott műholdfelvételekre

Zelenszkij azt mondta, hogy a csővezeték a föld alatt van, hogyan látná Orbán műholdról, hogy sérült-e?

2026. Március 03. 07:17, kedd | Belföld

Orbán Viktor: mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani

Mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani: a bevándorlást igenis meg lehet állítani, a gyerekeket és a családjainkat meg lehet védeni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Sopronban.